Flere og flere forbrugere vælger at gå udenom og overfyldte butikker og i stedet købe julegaverne på nettet.
Aldrig før er der blevet købt så mange julegaver på nettet som i år. Dugfriske tal viser, at jule e-handlen er steget med godt 20% sammenlignet med sidste år. Den samlede omsætning af julegaver på nettet lyder på et sted mellem 1 og 1,2 mia. kr.
Modsat er det gået i detailhandlen, som har oplevet et fald på tre procent i år. Flere og flere detailbutikker oplever således også, at omsætningen på deres webshop overstiger omsætningen i den fysiske butik. En udvikling som ikke overrasker markedsdirektør i Dansk Erhverv, Henrik Hyltoft: Det er en nødvendighed at være på nettet i dag og et supplement til den fysiske butiks infrastruktur, som vi kender. Så net og fysiske butikker kommer til at gå hånd i hånd fremover".
Med denne glædelige nyhed for alle vores ehandels kunder, vil vi gerne sige tak for et mægtigt år. Vi ser frem til et fortsat godt og ambitiøst samarbejde i 2012.
|