Rekordår for e-handel
|
Danskerne har for alvor taget e-handlen til sig og benytter oftere og oftere internettet til at købe almene forbrugsvarer såsom tøj, elektronik, køkkenprodukter, bøger osv.
E-handlen i 2011 slog alle rekorder og resulterede i 16 % flere handler sammenlignet med året før. I 2011 blev der således handlet på internettet 64,5 millioner gange, hvilket er 9 millioner flere gange end 2010, oplyser Nets.
Sammenligner man til gengæld med 2008 lyder stigningen på hele 63 %. Der er altså ingen tvivl om, at danskerne er blevet vilde med at e-handle.
En udvikling som MCBs mange webshop kunder også har mærket i såvel trafik og omsætning. Vi har lavet en sammenligning af omsætningen for 10 af vores største webshop kunder, som har været online begge de pågældende år. Sammenligningen viser, at de tilsammen har haft en omsætningsstigning på 43,24% fra 2010 til 2011. En imponerende udvikling som tegner godt for fremtidens e-handel. Kilde: Børsen
|
|
|