Webinar
Start med PIM i Shopify - og voks dig ind i et ægte PIM
For de fleste virksomheder vokser produktdata sig hurtigt til et problem. Før eller senere får man brug for PIM. Spørgsmålet er derfor ikke ‘om’, men ‘hvornår’. Heldigvis kan processen ofte tages i mindre bidder, og her kan Shopify være første skridt.
Hvornår?
Tirsdag d. 6. oktober
Kl. 09:00 - 10:00
Pris
0 kr.
Vi skal bare have din e-mail.
Tilmeldingsfrist
Mandag d. 5. oktober
Kl. 08:00
Dit første PIM behøver ikke være et PIM-system
Når produktdata begynder at spænde ben for hverdagen, er det fristende at tænke, at næste skridt er et stort PIM-projekt. Men sådan behøver det ikke være.
For nogle virksomheder giver det mere mening at starte med Shopify, få styr på fundamentet og først tage skridtet til et dedikeret PIM som Struct, når behovet faktisk er der.
På webinaret viser vi sammen med Struct begge sider af rejsen: Hvor langt kan du komme med Shopify? Hvornår vokser du fra det? Og hvad får du ud af at tage næste skridt til et ægte PIM?
I det her webinar dykker vi ned i:
- PIM i Shopify: Hvor langt kan du egentlig komme med produktdata i Shopify? Vi ser på mulighederne i Shopify og de rette apps - og på, hvilke behov du kan løse, før et dedikeret PIM bliver nødvendigt.
- Et ægte PIM: Hvornår vokser produktdata og kompleksitet ud af Shopify? Vi viser, hvad et dedikeret PIM som Struct giver dig af nye muligheder, når flere produkter, markeder, sprog og kanaler stiller større krav til struktur og arbejdsgange.
- Vejen fra Shopify til PIM: Behøver du tage hele springet på én gang? Vi viser, hvordan du kan starte med at skabe et stærkere produktfundament i Shopify og senere bygge videre med et dedikeret PIM - uden at starte forfra.

Du får:
- Et PIM-barometer, der hjælper dig med at vurdere, hvor jeres produktdata-behov ligger i dag - og hvornår det er tid til næste skridt.
- Konkrete eksempler på PIM i Shopify, så du kan se, hvor langt du faktisk kan komme med Shopify og de rette apps.
- Et kig ind i et dedikeret PIM, så du kan se, hvilke muligheder Struct åbner, når Shopify ikke længere er nok.
- En vej fra Shopify til PIM, hvor du kan bygge videre på det produktfundament, du allerede har skabt – frem for at starte forfra.

Mød dine oplægsholdere
Nicolai er Head of Shopify hos MCB og arbejder hver dag tæt sammen med både B2B- og B2C-virksomheder om at udvikle og optimere deres e-commerce-forretning. Han følger Shopify helt tæt, holder sig konstant opdateret på nye funktioner og tendenser og omsætter sin viden til konkrete løsninger, der skaber værdi for kunderne.
Med sin brede erfaring inden for e-commerce og Shopify rådgiver han virksomheder om alt fra strategi og skalering til optimering af den daglige drift.
Du behøver ikke starte stort for at starte rigtigt.
Kan du genkende jeres produktdata her?
Du er ansvarlig for produktdata, e-commerce eller digital drift. Produktkataloget vokser, processerne halter efter - eller måske ved du allerede, at der skal ske noget, men ikke om næste skridt hedder Shopify, PIM eller begge dele.
Det er dér, webinaret starter.