Tilmelding: Vidensdag for skoler 2025

Vidensdagen giver sparring og rådgivning til alle, der arbejder inden for uddannelsessektoren. Du lærer, hvordan du optimerer digitale processer, så du er konkurrencedygtig og får flere tilmeldinger til kurser og uddannelser.

I de seneste år er konkurrencen på uddannelsesområdet blevet hårdere. Og det er derfor vigtigt, at skoler tænker og arbejder kommercielt med den digitale tilstedeværelse for at øge synligheden og antallet af tilmeldinger samtidig med, at potentielle kursister eller elever serviceres.  

 

Og dét vil vi gerne hjælpe med.

 

Vi inviterer derfor igen til MCB’s årlige Vidensdag for skoler.
Arrangementet er GRATIS og foregår torsdag d. 23. oktober på First Hotel Grand i Odense.
Vi sørger selvfølgelig for al forplejning i løbet af dagen, så du ikke skal tænke på andet end at suge ny viden og inspiration til dig.

 

Dagen er for alle indenfor uddannelsessektoren med fokus på formidling og markedsføring af uddannelse.
Så tag din kollega under armen og få jer tilmeldt med det samme!

 

Vanen tro har Vidensdagen til formål at facilitere et inspirerende miljø, hvor alle inden for uddannelsessektoren kan vidensdele med ligesindede kollegaer og din digitale partner inden for voksen- og efteruddannelse, MCB.
Dagen vil byde på spændende oplæg fra særligt udvalgte oplægsholdere og MCB’s egne specialister. 

 

Vi glæder os til en dag fyldt med inspiration til at skabe kursister og elever digitalt. 

Hvem kan deltage?
Hvem kan deltage?
Dig, der arbejder med voksenuddannelse inden for den offentlige sektor.
Hvornår?
Hvornår?
Torsdag d. 23. oktober fra kl. 09:00 - 16:00.
Hvor?
Hvor?
First Hotel Grand, Jernbanegade 18, 5000 Odense.
Pris?
Pris?
Arrangementet er gratis og inkl. forplejning hele dagen.
Tilmeldingsfrist?
Tilmeldingsfrist
Tirsdag d. 23. september kl. 12:00.
No Show Fee
No Show Fee
Der er et 'No Show fee' på 500,00 kr. til udeblivelser og afbud inden for 48 timer før start.

Hvad siger tidligere deltagere?

Jeg har deltaget i MCB’s ERFA-dage i mange år.

 

Her på ERFA-dagene lærer vi utrolig meget om kurser, uddannelser og nye digitale tendenser. Og det gode er, at der udelukkende er fokus på uddannelsesbranchen. Derfor får vi en masse fifs til, hvordan vi kan opdatere vores hjemmeside, arbejde med vores markedsføring og tracke på det hele.

 

Ulempen er så bare, at vi får en masse arbejde, fordi der er så mange ting, vi gerne vil hjem og prøve af. Det er bl.a. nye ting, vi skal sætte i værks på hjemmesiden og nye tiltag i forhold til vores synlighed på sociale medier.

Martin Rytter

Martin Rytter

Informationschef ved Aalborg Handelsskole

Det har været en super dag med god balance mellem ny viden og sparring med andre inden for branchen. Derfor er det generelt et godt arrangement til alle, der arbejder inden for efteruddannelse, og som gerne vil have ny viden og sparre med andre.

 

At have ERFA-grupper er meget vigtigt! Og derfor er det her en ideel dag ift. netværksdelen, hvor man kan genbesøge kontakter og få en masse nye kontakter inden for efteruddannelse.

Søren Axelgaard

Søren Axelgaard

Uddannelsesdirektør hos Affectum ApS

Det er første gang, jeg er med på ERFA-dagene - og jeg er glad for, at jeg prioriterede det!

 

Jeg har fået rigtig meget med hjem på både det praktiske niveau, men også på det ledelsesmæssige. Der har været en god kombination i emner fra oplægsholdere. Derfor kan vi tage en masse med hjem i det videre arbejde både ift. det konkrete niveau og det mere nørdede niveau.

 

Jeg er klar til at komme igen næste år! Og jeg vil helt sikkert anbefale andre at tage med, for i en travl hverdag glemmer vi at komme hjemmefra, og vi glemmer at minde hinanden om, at der er andre, der har gjort sig nogle erfaringer, så vi ikke selv behøver at gøre det hele.

Tina Steenstrup

Tina Steenstrup

Ressourcedirektør ved AMU Nordjylland

Det har været en virkelig god og spændende dag. Fagligt har jeg fået et stort udbytte med hjem fra de mange oplæg om bl.a. SEO, og på dagen kan man danne sig et rigtig godt netværk. Man lærer en masse folk fra andre skoler, der sidder i den samme funktion, at kende. Og de er gode at sparre med.

 

Jeg vil helt sikkert anbefale andre at deltage i ERFA-arrangementet. Det er et meget udbytterigt arrangement, hvor man lærer rigtig meget.

Stine Flesborg

Stine Flesborg

Marketingkoordinator ved CELF

Mød vores 3 ⭐️-speakers

Casper Burlin

Chefkonsulent inden for Arbejdsmarked, uddannelse og forskning.

Casper Burlin

Chefkonsulent v. Dansk Erhverv

Ikke offentliggjort

Ikke offentliggjort

Ikke offentliggjort

Ikke offentliggjort

Ikke offentliggjort

Ikke offentliggjort

Program (tætpakket og vanvittigt spændende)

Ankomst til First Hotel Grand m. let morgenmad

MCB byder velkommen

Stjernespeaker ⭐️

Casper Burlin, Chefkonsulent v. Dansk Erhverv

Frokost

Tak for i år


Tilmelding

Grundet begrænset antal pladser og stor efterspørgsel er der et 'No Show Fee' på 500,00 kr. til udeblivelser og afbud inden for 24 timer før event start.

 

Du er altid velkommen til at give din billet til en kollega, hvis du selv er forhindret i at deltage.
Kontakt os hurtigst muligt på dca@mcb.dk, hvis du ønsker at melde afbud, videregive din billet eller har yderligere spørgsmål.